Geriausias Lietuvos krepšinio teisėjas vis dar jaudinasi prieš kiekvienas rungtynes

brazauskas aikstelejeRugsėjo mėnesį visa Lietuva gyveno krepšiniu. Juk ne kasdien ir net ne kasmet, o kas ketverius metus, vyksta pasaulio krepšinio čempionatas. Nors lietuviai neparsivežė jokių medalių, krepšinis vis tiek lieka pati mylimiausia sporto šaka Lietuvoje.

Kažkam krepšinis yra ne tik laisvalaikis, bet ir darbas. Be krepšinio žaidėjų ir trenerių, aikštelėje dar labai reikalingas krepšinio teisėjas. Lietuvoje daugybę metų iš eilės geriausiu krepšinio teisėju buvo tituluojamas Romualdas Brazauskas. Jis – ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinis krepšinio teisėjas. Ar žinote, kiek kilometrų jis nubėga per kiekvienas rungtynes? O gal smalsu sužinoti, ką jis darė, kai staiga prieš pat rungtynes prairo jo kelnes? Mūsų rubrikos „Klausia vaikai“ redaktoriams pavyko tai sužinoti.

1. Ar Jūs irgi mokate žaisti krepšinį ir ar žaidžiate dažnai, o gal tik jį stebite? (Nerija, 13m .)

Su krepšiniu susijęs visas mano gyvenimas. Krepšinį pradėjau žaisti kieme su draugais, kai man buvo septyneri. Pirmasis krepšys buvo prie medžio prikaltas geležinis lankas nuo statinės. Žaizdavome, kol sutemdavo.

Dabar taip pat su malonumu žaidžiu su savo bendraamžiais veteranais. Sportuojame tris kartus per savaitę, tačiau ne visada pavyksta nueiti dėl užimtumo darbe.

2. Kodėl Jūs nusprendėte būti teisėju? (Raminta, 11 m.)

Pirmą kartą švilpuką paėmiau būdamas šeštoje klasėje, kai man buvo 13 metų. Fizinio lavinimo mokytojas per pamoką padavė švilpuką ir sako – teisėjauk. Jis žinojo, kad aš lankau krepšinio treniruotes sporto mokykloje ir žinau taisykles. Nuo to laiko man teisėjavimas vis labiau patiko ir nesiskiriu iki dabar.

3. Ar Jūs pasiektumėte kamuoliu lanką? (Simonas, 10 m.)

Kai buvau jaunas, galėdavau įdėti į krepšį, tačiau dabar nežinau, ar lanką pasiekčiau. Reikės pabandyti 🙂

Svarbiausias krepšinios teisėjo pagalbininkas – švilpukas

4. Kaip ruošiatės varžyboms? (Auksė, 12 m.)

Visada atsakingai ruošiuosi rungtynėms. Svarbu gerai išsimiegoti. Stengiuosi 4 – 5 valandas iki rungtynių nevalgyti. Reikia, kad skrandis būtų beveik tuščias ir netrukdytų bėgioti. Valandą prieš rungtynes suvalgau mažą sumuštinį ir išgeriu arbatos. Pusvalandį prieš rungtynes skiriu pramankštai. Ir taip prieš kiekvienas rungtynes.

5. Ar Jūs jaudinatės prieš kiekvienas rungtynes? (Nerija, 13 m.)

Jaudinuosi visada, tik tas jaudulys priklauso nuo rungtynių svarbos. Dažniausiai tas jaudulys dingsta, kai prasideda rungtynės ir visas pasineri į teisėjavimą.

6. Kiek kilometrų nubėgate per kiekvienas varžybas? (Raminta, 11 m.)

Nubėgu apie 3 – 4 kilometrus. Kartais per rungtynes, kai būna tvanku, netenku iki 2 kg svorio.

7. Ar įmanoma viską pamatyti, kas vyksta aikštelėje? Ar esate daug klaidų padaręs? (Auksė, 12 m.)

Žinoma, kad visko neįmanoma pamatyti. Man daug metų (iki 2001) teko teisėjauti dviese. Dabar dažniausiai teisėjauja trys teisėjai, todėl žymiai mažiau pasitaiko klaidų. Kiekvienas teisėjas klysta, tačiau vieni mažiau, kiti daugiau. Svarbiausia, kad teisėjo klaida nenulemtų rungtynių rezultato.

Krepšinio teisėjas kiekvienose varžybose turi ir savo padėjėjų

Krepšinio teisėjas kiekvienose varžybose turi ir savo padėjėjų, vadinamų arbitrais

8. Ar sunku neparodyti emocijų, kai vadovaujate varžyboms, kuriose pralaimi lietuviai? (Nerija, 13 m.)

Tarptautinėse rungtynėse lietuviams beveik netenka teisėjauti (teisėjauja neutralūs iš kitų šalių), išskyrus draugiškas rungtynes. Rungtynių metu man egzistuoja tik dvi komandos ir stengiuosi darbą atlikti kaip galima geriau, todėl emocijoms paprasčiausiai nelieka vietos.

9. Kokia juokingiausia situacija prisimenate iš savo darbo? (Nerija, 13 m.)

Vieną kartą, likus 20 min. iki rungtynių pradžios, darant pratimus, stipriai prairo kelnės. Tai atsitiko Puerto Rike. Laimei savo krepšyje visada nešiojuosi adatą su siūlu, todėl pavyko greitai išspręsti tą problemą. Dabar tai sukelia šypseną, tačiau tada tikrai nebuvo juokinga.

10. Ko reikia, norint būti geru teisėju? (Auksė, 12 m.)

Rekia labai mylėti savo darbą ir stengtis būti geriausiu. Kaip ir kitose gyvenimo srityse, reikia visą laiką stengtis tobulėti ir negalvoti, kad tu jau viską žinai.

brazauskas su zaideju11. Kaip Jūs patekote į tarptautinį teisėjų ratą? (Auksė, 12 m.)

1987 metais mane, kaip perspektyvų teisėją, pasiuntė į tarptautinį teisėjų seminarą Sopote (Lenkija). Ten sėkmingai išlaikiau fizinio pasiruošimo bei teorijos egzaminus ir man buvo suteikta tarptautinė teisėjo kategorija. Po to palaipsniui skirdavo vis atsakingesnėms rungtynėms. Teko teisėjauti keturiose olimpinėse žaidynėse, keturiuose pasaulio čempionatuose, penkiuose Europos čempionatuose ir dar daugelyje kitų turnyrų.

12. Ar Jūs vis dar atsimenate Jūsų pirmąsias tarptautines varžybas? (Raminta, 11 m.)

Pirmųjų tarptautinių draugiškų neatsimenu, bet oficialias puikiai atmenu. Tai buvo rungtynės  Uusikaupunki mieste, Suomijoje 1987 metų rudenį.

13. Kas Jums labiausiai patinka Jūsų krepšinio teisėjo darbe? (Raminta, 11m.)

Man patinka tai, kad savo geru darbu galiu prisidėti prie bendro krepšinio spektaklio. Be to, būdamas teisėju apkeliavau visą pasaulį, pamačiau daug šalių, sutikau daug nuostabių žmonių ir už keliones nesumokėjau nei vieno cento J

14. Kodėl Jūs atsisakėte krepšinio teisėjo darbo? (Simonas, 10 m.)brazauskas su treneriu

Prieš praėjusias kalėdas man pasiūlė darbą tapti Lietuvos krepšinio lygos (LKL) generaliniu direktoriumi ir aš sutikau. Šios pareigos yra nesuderinamos su teisėjavimu LKL varžybose, todėl teko baigti aktyvią karjerą. Tačiau ketinu ir ateityje pateisėjauti žemesnio lygio rungtynėse.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.