Vaikų teisės – ar jas žinote?

play-1358642__180Birželio 1-oji diena – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Tą dieną suaugusiems primenama, kad vaikus reikia saugoti ir juos gerbti. Prieš beveik 70 metų susėdo prie vieno stalo labai daug tetų iš Tarptautinės moterų federacijos  ir diskutavo, kokios yra svarbiausios viso pasaulio vaikų teisės. Ir štai, kas iš to gimė – Vaikų teisių konvencija. Kas yra konvencija? Tai sutartis, kurioje surašyti svarbiausi nutarimai. Vaikų teisių konvencijoje surašyta daug skirtingų teisių – beveik 70. Mes išrinkome 10 pačių svarbiausių.

Joris_Visi vaikai vienodi

Piešė Joris, 6 m.

 1. VISI VAIKAI YRA VIENODI. Kiekvienas vaikas yra svarbus. Nesvarbu, jis berniukas ar mergaitė, nesvarbu, kokios odos jo spalva. Nesvarbu, iš kokios jis šalies ir kokia kalba, jis kalba. Nesvarbu, gyvena jis turtingoje  ar nelabai pasiturinčioje šeimoje. Net jei jo tėvai, padarė ką nors blogo, vaikai dėl to negali būti baudžiami ar kaip nors kitaip skriaudžiami.
 2. KAI VAIKAI SERGA, JIEMS TURI BŪTI SUTEIKTA MEDICININĖ PAGALBA. Kiekvienas vaikas turi teisę augti sveikas. Jis turi gauti pakankamai valgyti ir gerti. Jei suserga ar susižeidė, jis turi gauti medicininę pagalbą. Deja, ne visose šalyse taip yra (pavyzdžiui, daugelyje Afrikos šalių), dėl to čia stengiasi padėti tarptautinės organizacijos kaip Jungtinės Tautos. Tačiau yra vaikų ir Lietuvoje, kurie negauna pakankamai valgyti, nes tėvai per mažai uždirba, tuomet tokiems vaikams turi padėti valstybė.
 3. boy-160168_1280VAIKAI TURI TEISĘ Į MOKSLĄ. Visi vaikai turi eiti į mokyklą. Nes tas, kuris mokosi, gali vėliau pats nuspręsti, kaip jis užsidirbs sau pinigų ar ras darbą, kuris jam patinka. Mokykla negali kainuoti. Ne visi pasaulio vaikai eina į mokyklą. Kai kurios šalyse vaikai siunčiami sunkiai dirbti, kad uždirbtų papildomų pinigų šeimai. Tokių vaikų dažniausia svajonė kiekvieną rytą keltis ir skubėti į mokyklą ir ten ko nors naujo išmokti.family-879432_1920
 4. VAIKAI TURI TEISĘ GYVENTI SU SAVO TĖVAIS. Šeima yra labai svarbi kiekvieno vaiko vystymuisi. Bet jeigu vis dėl to taip atsitinka, kad tėvai išsiskiria, vaikas turi teisę vistiek matytis su savo mama ir tėčiu taip dažnai, kaip jam norisi. Jeigu tėvai nemoka auginti vaikų arba juos skriaudžia, tokiais vaikais turi pasirūpinti valstybė. O jeigu vaikas dėl kokių nors priežasčių netenka savo tėvų, valstybė jam ieško vietos, kur jis jaustųsi saugus. Tai gali būti kiti artimieji (močiutė ar teta), vaikų namai arba šeima, kuri tą vaiką įsivaikina.
 5. VAIKAI TURI TEISĘ Į ASMENINĘ ERDVĘ IR TURI BŪTI GERBIAMI. Jeigu vaikas rašo dienoraštį, suaugusieji neturi teisės skaityti be jo leidimo. Jeigu vaikas paprašo, kad prieš įeinant į kambarį tėvai turi pasibelsti, to prašymo jie turi laikytis. Nes ir vaikai turi teisę į savo asmeninę erdvę.
 6. write-990373_1280VAIKAI TURI TEISĘ SAKYTI SAVO NUOMONĘ. Ir vaiko nuomonė yra svarbi. Suaugusieji negali vaikų bausti už tai, kad jie pasako savo norus ar nuomonę. Svarbiausia, ta nuomonė negali nieko įžeisti ir įskaudinti.
 7. VAIKAI TURI TEISĘ Į APSAUGĄ NUO KARO. Vaikai, kurie vieni arba su savo tėvais bėga nuo karo, turi gauti apsaugą saugiose šalyse. Vaikas negali būti išsiunčiamas atgal į Tėvynę, jei joje vis dar vyksta karas. Suaugusieji negali priversti vaikų tapti kareiviais.war-952967_1280
 8. NIEKAM NEVALIA VAIKŲ SKRIAUSTI. Mušti ir bauginti vaikų negalima. Niekas negali vaikų išnaudoti. Vaikų darbas yra draudžiamas, ypač jei tai kenkia sveikatai. Nes pagrindinė vaikų veikla – eiti į mokyklą. Tačiau vaikai neturi pamiršti, kad padėti tėvams namuose – tai ne darbas.
 9. Indra-Vaiku teise i laisvalaiki

  Piešė Indra, 6 m.

  VAIKAI TURI TEISĘ TURĖTI LAISVALAIKĮ. Ne visi pasaulio vaikai turi galimybę žaisti, nes juos tėvai siunčia dirbti. O iš tiesų, kiekvienas vaikas turi teisę ilsėtis ir turėti laisvalaikį. Kokia tai veikla, nesvarbu. Svarbu, kad tai jam patiktų ir teiktų daug džiaugsmo –  groti kokiu muzikos instrumentu, žaisti futbolą, žaisti vienam ar su draugais.

 10. JEI VAIKAS NEĮGALUS, JIS TURI TEISĘ Į PRIEŽIŪRĄ. Nesvarbu, vaikas sveikas ar turi negalią, jis turi teisę gyventi gerai. Dažnai neįgaliems vaikams reikia daugiau priežiūros ir pagalbos, kad  galėtų aktyviai gyventi. Todėl tokiais vaikais turi pasirūpinti suaugusieji ir valstybė.

Vienas komentaras “Vaikų teisės – ar jas žinote?

 1. Atgalinė nuoroda: Ką skaityti? Nuotykių kupina knyga “Amžinieji taikiai“ | Klausia vaikai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.