Kodėl metai turi 365 dienas?

Gruodžio 31-a diena – paskutinė metų diena. Vadinasi, rytoj atsibusime naujuose metuose. Juos vėl pradėsime skaičiuoti nuo pradžių: nuo sausio 1-os dienos.  Bet taip juk kiekvienais metais: keturi metų laikai, dvylika mėnesių, 52 savaitės, septynios dienos per savaitę. Iš viso 365 dienos telpa į vienerius metus. Tačiau taip būta ne visada. Tad kas sugalvojo šią kalendoriaus tvarką?

Kas šiandien mums atrodo savaime suprantama, prieš 2000 metų žmonės suko galvą ir svarstė, kas vyksta su mūsų gamta. Visų pirma, visi žmonės orientuodavosi pagal saulę. Kai labai karšta, visiems aišku, turime vasarą, o kai reikia slėpti rankas pirštinėse ir labai anksti temsta, vadinasi, atėjo žiema. Stebėdami saulę, žmonės žinodavo, kada sėti, kada derlių nuimti, o kada ilsėtis. Kai Žemė apsisuka aplink Saulę, vėl prasideda nauji metai.

Tačiau žmonės labai atidžiai stebėjo ir dar vieną dangaus kūną – mėnulį. Jie pastebėjo, kad pilnatis iš dangaus į Žemę žvelgia maždaug kas 29 dienas. Vadinasi, per tiek dienų mėnulis apsisuka aplink Žemę. Taip pradėta metus skirstyti į mėnesius: nuo pilnaties iki pilnaties. Net pats mėnesio pavadinimas išduoda, kad jis kilęs nuo žodžio „mėnulis“. Tačiau dabar paskaičiuokime, kiek bus 12 (tiek mėnesių) padauginta iš 29. Tikrai ne 365 dienos (suskaičiavote kiek?).

Tačiau kodėl negali kiekvienas mėnuo turėti tik 29 dienas? Nes mėnesiai kaskart vis pasislinktų į kitus metų laikus. Po kažkiek metų sausio mėnuo būtų nebe žiemą, o vasarą. O kas gimęs vasarą, per savo gimtadienį čiuožinėtų su draugais slidėmis. Nuo tokios tvarkos visiems tik galva susisuktų. Išminčiai suprato, kad Žemė aplink Saulę sukasi šiek tiek lėčiau. Kad įveiktų visą atstumą, jai reikia 365 dienų.

Julijaus Cezario skulptūra, stovinti Paryžiuje

Ir vėl jiems teko sukti galvą, ką daryti. Visos šios diskusijos vyko tais laikais, kai gyveno karingas Julijus Cezaris. Jis vadovavo ir kūrė Romos valstybę, kurios šiandien nebėra. Tačiau Cezaris ne tik kariavo, jam rūpėjo įvesti ir tvarką metų kalendoriuje. Nužiūrėjęs, kaip daro egiptiečiai, Romos valstybės  valdovas nusprendė taip pat padaryti ir savo krašte. Jis tiesiog nusprendė kiekvienam mėnesiui pridėti papildomų dienų. Todėl dabar turime 30 arba 31 dieną. Tik vienam mėnesiui – vasariui – pritrūko dienų. Kodėl? Apie tai kitą kartą.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.