KĄ SKAITYTI? Lois Lowry “Siuntėjas“

Mūsų reporteris Marius, mėgstantis fantastikos knygas, vėl siūlo ką skaityti – Lois Lowry knyga “Siuntėjas“. Ši knyga apie smalsų, skaumo nežinantį berniuką, kuris laimingai gyveno ateities bendruomenėje. Kol vieną dieną suprato, kad joje kažkas negerai.

Vienoje žmonių bendruomenėje, tolimoje ateityje, gyvena berniukas Jonas. Jis patenkintas, nes nepažįsta skausmo, baimės, prisirišimo jausmo. Berniuko tėvas dirba ugdymo centro darbuotoju, o mama – teisingumo departamento pareigūne. Jonas turi sesę Lilę. Jie abu – įvaikiai. Šioje bendruomenėje visi vaikai yra įvaikiai, nes jie gimdomi paskirtų gimdytojų. Bendruomenė siekia, kad visi būtų vienodi, „retai kur buvo veidrodžiai“, kad kalba būtų tiksli, kad netyčia melas neišsprūstų. Kūdikiai ir maži vaikai auginami ugdymo įstaigose, kuriose jie auklėjimi griežtai: „lazdelės, bandelės, smūgiai būdavo stiprūs ir ant jų blauzdų likdavo randai. Ešeras nustojo kalbėti“. Augintiniai stebimi, įdėmiai analizuojami jų gebėjimai. Jonas, dėl ypatingų savo gebėjimų (mato ir girdi anapus) paskiriamas būsimu atminties saugotoju. Senasis siuntėjas jį moko ir perduoda paslaptis. Išmintingas senolis pyksta, kad žmonės atsisakė spalvų, saulės šviesos, panaikino skirtumus. Jie tuo patenkinti, o senolis negali nieko pakeisti. Jonas galutinai apsisprendžia bėgti. Kartu su savim pasiima ir mažajį Gabrielių. Po sunkių klajonių, šalčio, bado ir baimės, jie atsiduria šalyje, pas kitokius žmones. Tie žmonės dainuoja. Iš jų namų sklinda muzika. Jų šeimos laiko ir saugo prisiminimus.

Pagrindinė knygos mintis: perspėjimas žmonijai – netapkime vienodi!

Knyga verčia susimąstyti, ar teisingi ateities žmonių tarpusavio santykiai. Pasakojime žmonės piešiami panašūs į gyvulius „murkė iš malonumo“ (kaip katė), „Gabrielius inkštė“ (kaip šuo), „Gabrielius sugugeno“ (kaip žąsis), „ Jonukas avinukas“. Ar žmonės gali būti patenkinta savo gyvenimu, kai ištrinama jų praeitis? Bet praeitis negali būti pamiršta, nes ji žmones moko suprasti ir užjausti vieni kitus.

 

Vienas komentaras “KĄ SKAITYTI? Lois Lowry “Siuntėjas“

  1. Atgalinė nuoroda: KĄ SKAITYTI? L. Lowry “Mėlyna sruoga“ | Klausia vaikai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.