Kas dar švenčia Jonines?

Vasaros šventę – Jonines – dar galima vadinti laužų ir gėlių vainikų švente. Tačiau žinojote, kad trumpiausią naktį ir ilgiausią dieną švenčia ne tik lietuviai?

Joninės Lietuvoje
Oficialiai Joninių diena yra birželio 24 dieną. Tačiau ją pradėti švęsti reikia dieną anksčiau: birželio 23 dienos vakare. Juk sakoma, kad tą naktį vyksta stebuklai. Augalai įgauna ypatingos galios. Todėl ta naktis tinkama rinkti vaistažoles. Lietuviai tiki, kad tą naktį net paparčiai pražysta, ir vidurnaktį išsiruošia ieškoti paparčio žiedo. Tačiau tai daro tik drąsiausieji, nes, tikima, kad tuos žiedus raganos saugo. Pinami gėlių vainikai ir jais puošiamos galvos bei namai. Spėjami orai: jei, pavyzdžiui, Joninių naktis žvaigždėta, tai Kalėdos bus šaltos ir sniegingos. Joninių dieną yra sveikinimai Janinos ir Jonai, o taip pat ir Rasos, nes Joninės Lietuvoje dar vadinamos ir Rasų švente. Pats svarbiausias Joninių simbolis – laužas. Jis skirtas piktoms dvasioms atbaidyti. Dėl to žmonės šokinėja per jį, šoka, žaidžia ir dainuoja aplink jį. Geriausia tol, kol išaušta.

Joninės kitose šalyse
Lietuvoje Joninės – svarbi šventė. Vis dėlto kaimynai latviai švenčia jas dar smagiau. Ir dar ilgiau, kartais tai gali trukti iki 5 dienų. Tai svarbiausia jų šventė. Jie ją vadina Ligovakars. Latvijoje taip pat visi skina stebuklingų galių įgavusius augalus, jais puošia ne tik namus, bet ir automobilius, šokinėja per laužus, daug dainuoja ir šoka.

Danai tiki, kad deginama ragana ant laužo yra siunčiama į raganų puotą

Estams Joninės  – laužų šventė. Jie tiki, kad tą naktį sukurtas laužas saugos namus nuo gaisro visus metus. O kuo jis didesnis, tuo geriau piktąsias dvasias atbaido.

Suomijoje Joninės dar kitokios, nors jie taip pat panašiai švenčia, kaip ir lietuviai, latviai ar estai. Tačiau birželio mėnesį šioje šalyje naktimis nesutemsta.

Danai ant laužų degina šiaudinę raganą.

Jonines taip pat švenčia ispanai, portugalai, švedai, bulgarai. O taip pat ir brazilai. Ypatingai svarbi ši šventė Brazilijos Šiaurėje. Jiems tai antra pagal svarbumą šventė po garsiojo karnevalo.

Nuotraukos iš http://www.bernardinai.lt

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.